# E2-10-16-038-0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** E2-10-16-038-0
- **Manufacturer:** Igus
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Cable and Hose Carriers, Drag Chains
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/e2-10-16-038-0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/e2-10-16-038-0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cavity Height:** 0.420" (10.67mm)
- **Cavity Width:** 0.630" (16.00mm)
- **Frame Type:** Open
- **Link Pitch:** 0.790" (20.07mm)
- **Loading Side:** Inside and Outside Bend
- **Material:** Igumid G
- **Minimum Bend Radius:** 1.500" (38.10mm)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 120°C
- **Outer Height:** 0.590" (14.99mm)
- **Outer Width:** 0.920" (23.37mm)