# E1SHA18-11.0592M TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** E1SHA18-11.0592M TR
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/e1sha18-11-0592m-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/e1sha18-11-0592m-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 70 Ω
- **Frequency:** 11.0592 MHz
- **Frequency Stability:** ±30ppm
- **Frequency Tolerance:** ±15ppm
- **Height:** 0.126" (3.20mm)
- **Load Capacitance:** 18pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Size:** 0.457" L x 0.191" W (11.60mm x 4.85mm)