# E1SCA18-20.000M TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** E1SCA18-20.000M TR
- **Manufacturer:** Ecliptek
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/e1sca18-20-000m-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/e1sca18-20-000m-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 50 Ω
- **Frequency:** 20 MHz
- **Frequency Stability:** ±100ppm
- **Frequency Tolerance:** ±50ppm
- **Height:** 0.126" (3.20mm)
- **Load Capacitance:** 18pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.457" L x 0.191" W (11.60mm x 4.85mm)