# E18/4/10/R-3C92-A250-P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** E18/4/10/R-3C92-A250-P
- **Manufacturer:** Ferroxcube
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/e18-4-10-r-3c92-a250-p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/e18-4-10-r-3c92-a250-p#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** E
- **Finish:** Uncoated
- **Height:** 0.157" (4.00mm)
- **Length:** 0.709" (18.00mm)
- **Material:** 3C92
- **Supplier Device Package:** E 18 x 4 x 10
- **Width:** 0.394" (10.00mm)