# E1504S.30.03
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** E1504S.30.03
- **Manufacturer:** Prysmian Group
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Multiple Conductor Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/e1504s-30-03
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/e1504s-30-03#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Multi-Conductor
- **Conductor Material:** Copper, Annealed Bare
- **Conductor Strand:** Solid
- **Features:** Rip Cord
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.175" (4.45mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.0150" (0.381mm)
- **Jacket Color:** Red
- **Length:** 1000.0' (304.8m)
- **Number of Conductors:** 4
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 75°C
- **Ratings:** ASTM B-3
- **Usage:** Alarm, Safety
- **Voltage:** 300 V
- **Wire Gauge:** 18 AWG