# E144RB-FW400-R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** E144RB-FW400-R
- **Manufacturer:** Focus LCDs
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/e144rb-fw400-r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/e144rb-fw400-r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED - White
- **Controller Type:** ST7735
- **Diagonal Screen Size:** 1.44" (36.58mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 128 x 128
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** Parallel, SPI
- **Touchscreen:** Resistive
- **Viewing Area:** 25.49mm W x 26.69mm H