# E144GC-CW230-N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** E144GC-CW230-N
- **Manufacturer:** Focus LCDs
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/e144gc-cw230-n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/e144gc-cw230-n#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED - White
- **Controller Type:** ST7735S
- **Diagonal Screen Size:** 1.44" (36.57mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 128 x 128
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** MCU
- **Touchscreen:** Non-Touch
- **Viewing Area:** 29.24mm W x 27.70mm H