# E1225H24B1+3-FS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** E1225H24B1+3-FS
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/e1225h24b1-3-fs
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/e1225h24b1-3-fs#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/05/69/8505697-1570-1045-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 82.0 CFM (2.30m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Speed Sensor (Tach), Thermal Overload Protector (TOP),  Thermistor
- **Noise:** 40.0dB(A)
- **RPM:** 2600 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.240 in H2O (59.8 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.436 lb (197.77 g)
- **Width:** 25.00mm