# E1225E12B2-FSR-WS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** E1225E12B2-FSR-WS
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/e1225e12b2-fsr-ws
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/e1225e12b2-fsr-ws#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/38/8506380-1570-1504-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 93.0 CFM (2.60m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Locked Rotor Sensor, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 44.0dB(A)
- **RPM:** 3000 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.280 in H2O (69.7 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.436 lb (197.77 g)
- **Width:** 25.00mm