# E104RB-RS1000-N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** E104RB-RS1000-N
- **Manufacturer:** Focus LCDs
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/e104rb-rs1000-n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/e104rb-rs1000-n#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED - White
- **Controller Type:** HX8282, HX8678
- **Diagonal Screen Size:** 10.4" (264.16mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 1024 x 100
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** 24-Bit (RGB)
- **Touchscreen:** Non-Touch
- **Viewing Area:** 267.40mm W x 29.00mm H