# E101RGL1912LB6M350-N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** E101RGL1912LB6M350-N
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/e101rgl1912lb6m350-n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/e101rgl1912lb6m350-n#rfq
- **Backlight:** LED - White
- **Controller Type:** FT5826QSL
- **Diagonal Screen Size:** 10.1" (256.54mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 1280 x 800
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** LVDS
- **Touchscreen:** Non-Touch
- **Viewing Area:** 220.00mm W x 139.60mm H