# E101RGD1280LBAM350-C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** E101RGD1280LBAM350-C
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/e101rgd1280lbam350-c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/e101rgd1280lbam350-c#rfq
- **Backlight:** LED - White
- **Controller Type:** FT5826QSL
- **Diagonal Screen Size:** 10.1" (256.54mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 1280 x 800
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** Digital
- **Touchscreen:** Capacitive
- **Viewing Area:** 218.60mm W x 137.20mm H