# E101RA-I-MS300-C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** E101RA-I-MS300-C
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/e101ra-i-ms300-c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/e101ra-i-ms300-c#rfq
- **Backlight:** LED - White
- **Controller Type:** NT51021
- **Diagonal Screen Size:** 10.1" (256.54mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 1200 x 1920
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** MIPI DSI
- **Touchscreen:** Capacitive
- **Viewing Area:** 136.40mm W x 217.60mm H