# E101RA-HS500-C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** E101RA-HS500-C
- **Manufacturer:** Focus LCDs
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/e101ra-hs500-c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/e101ra-hs500-c#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED - White
- **Controller Type:** NT51021
- **Diagonal Screen Size:** 10.1" (256.54mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 1920 x 1200
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** HDMI
- **Touchscreen:** Capacitive
- **Viewing Area:** 217.58mm W x 136.36mm H