# DZ23C5V6-7-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DZ23C5V6-7-F
- **Manufacturer:** Diodes Incorporated
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dz23c5v6-7-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dz23c5v6-7-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/MM/BZ/27/MMBZ27VAL-FDIDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Impedance (Max) (Zzt):** 40 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Power:** 300 mW
- **Supplier Device Package:** SOT-23-3
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 5.6 V