# DZ065V-19
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DZ065V-19
- **Manufacturer:** Tri-Mag, LLC
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dz065v-19
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dz065v-19#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 700 mA
- **Efficiency:** 85%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 3
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 65W
- **Size:** 4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 28.0mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 12V