# DYL060-8-1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DYL060-8-1
- **Manufacturer:** Tri-Mag, LLC
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dyl060-8-1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dyl060-8-1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 4 A
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 60W
- **Size:** 5.00" L x 3.00" W x 1.18" H (127.0mm x 76.2mm x 30.0mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 90 ~ 264 VAC