# DX0506/YL/24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DX0506/YL/24
- **Manufacturer:** BULGIN COMPONENTS
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Panel Indicators, Pilot Lights
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dx0506-yl-24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dx0506-yl-24#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 30mA
- **Ingress Protection:** IP67
- **Lamp Color:** Yellow
- **Lens Style:** Round with Flat Top
- **Millicandela Rating:** 400mcd
- **Panel Cutout Dimensions:** 0.48" (12.10mm)
- **Panel Cutout Shape:** Round
- **Ratings:** DC
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Type:** LED
- **Voltage:** 24V