# DX0505/YL/12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DX0505/YL/12
- **Manufacturer:** BULGIN COMPONENTS
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Panel Indicators, Pilot Lights
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dx0505-yl-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dx0505-yl-12#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/70/8-/24/708-2467-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 30mA
- **Ingress Protection:** IP67
- **Lamp Color:** Yellow
- **Lens Style:** Round with Flat Top
- **Millicandela Rating:** 400mcd
- **Panel Cutout Dimensions:** 0.48" (12.10mm)
- **Panel Cutout Shape:** Round
- **Ratings:** DC
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Type:** LED
- **Voltage:** 12V