# DW-16-13-F-S-1000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DW-16-13-F-S-1000
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dw-16-13-f-s-1000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dw-16-13-f-s-1000#rfq
- **Color:** Black
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 3.00碌in (0.076碌m)
- **Length:** 0.110" (2.794mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 16
- **Number of Rows:** 1
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)