# DW-05-14-F-S-1000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DW-05-14-F-S-1000
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Board Spacers, Stackers (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dw-05-14-f-s-1000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dw-05-14-f-s-1000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 3.00碌in (0.076碌m)
- **Length:** 0.110" (2.794mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 5
- **Number of Rows:** 1
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)