# DW-05-11-T-D-775
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DW-05-11-T-D-775
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Board Spacers, Stackers (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dw-05-11-t-d-775
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dw-05-11-t-d-775#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Contact Finish:** Tin
- **Length:** 0.110" (2.794mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 10
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)
- **Row Spacing:** 0.100" (2.54mm)