# DVF14-187-C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DVF14-187-C
- **Manufacturer:** Panduit Corporation
- **Category:** Terminals
- **Subcategory:** Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dvf14-187-c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dvf14-187-c#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/71/57/36/7157361-298-21183-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Blue
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Material:** Brass
- **Gender:** Female
- **Insulation:** Non-Mating End Insulated
- **Length:** 0.760" (19.30mm)
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Tab Thickness:** 0.032" (0.81mm)
- **Tab Width:** 0.187" (4.75mm)