# DV18-205B-M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DV18-205B-M
- **Manufacturer:** Panduit Corporation
- **Category:** Terminals
- **Subcategory:** Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dv18-205b-m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dv18-205b-m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/71/57/45/7157453-298-11497-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Red
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Material:** Brass
- **Features:** Butted Seam
- **Gender:** Female
- **Insulation:** Non-Mating End Insulated
- **Length:** 0.744" (18.90mm)
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Tab Thickness:** 0.032" (0.81mm)
- **Tab Width:** 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm)