# DV18-187B-CY
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DV18-187B-CY
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dv18-187b-cy
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dv18-187b-cy#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/71/57/45/7157453-298-11497-ND.jpg
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Material:** Brass
- **Features:** Butted Seam
- **Gender:** Female
- **Insulation:** Non-Mating End Insulated
- **Length:** 0.750" (19.05mm)
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Tab Thickness:** 0.032" (0.81mm)
- **Tab Width:** 0.187" (4.75mm)