# DV18-145M-C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DV18-145M-C
- **Manufacturer:** Panduit Corporation
- **Category:** Terminals
- **Subcategory:** Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dv18-145m-c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dv18-145m-c#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Red
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Material:** Copper
- **Features:** Brazed Seam, Serrated Termination
- **Gender:** Male
- **Insulation:** Non-Mating End Insulated
- **Length:** 0.970" (24.64mm)
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Tab Thickness:** 0.032" (0.81mm)
- **Tab Width:** 0.145" (3.68mm)