# DV14-250P-C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DV14-250P-C
- **Manufacturer:** Panduit Corporation
- **Category:** Terminals
- **Subcategory:** Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dv14-250p-c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dv14-250p-c#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Blue
- **Features:** Serrated Termination
- **Gender:** Female and Male
- **Insulation:** Non-Mating End Insulated
- **Length:** 0.880" (22.35mm)
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Tab Thickness:** 0.032" (0.81mm)
- **Tab Width:** 0.250" (6.35mm)