# DV10-250M-D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DV10-250M-D
- **Manufacturer:** Panduit Corporation
- **Category:** Terminals
- **Subcategory:** Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dv10-250m-d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dv10-250m-d#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/71/57/60/7157606-298-14414-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Yellow
- **Contact Finish:** Nickel
- **Contact Material:** Copper
- **Features:** Brazed Seam
- **Gender:** Male
- **Insulation:** Non-Mating End Insulated
- **Length:** 0.980" (24.89mm)
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Tab Thickness:** 0.032" (0.81mm)
- **Tab Width:** 0.250" (6.35mm)