# DTS8000A230LG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DTS8000A230LG
- **Manufacturer:** Hammond Manufacturing
- **Category:** Boxes, Enclosures, Racks
- **Subcategory:** Rack Thermal Management
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dts8000a230lg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dts8000a230lg#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Size:** 15.63" L x 10.63" W x 53.15" H (397.0mm x 270.0mm x 1350.0mm)
- **Specifications:** A/C Unit, 8000 BTU
- **Type:** Air Conditioning Unit
- **Voltage:** 230VAC