# DTMF400-12SX-F-W6
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DTMF400-12SX-F-W6
- **Manufacturer:** ETA
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dtmf400-12sx-f-w6
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dtmf400-12sx-f-w6#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CE, cUL, FCC, TUV
- **Cord Length:** 31.5" (0.80m)
- **Current:** 31.66A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C14
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 500mW
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 60°C
- **Output Connector:** Rectangular, 10 Position
- **Power (Watts):** 400 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 8.74" L x 4.41" W x 1.77" H (222.0mm x 112.0mm x 45.0mm)
- **Standard Number:** 60601-1; 62368-1
- **Voltage:** 12V