# DTL65-24SX-W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DTL65-24SX-W
- **Manufacturer:** ETA
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dtl65-24sx-w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dtl65-24sx-w#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CE, TUV
- **Current:** 2.7A
- **Efficiency:** 88%
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C6
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 750mW
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Power (Watts):** 65 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 4.25" L x 1.85" W x 1.14" H (108.0mm x 47.0mm x 29.0mm)
- **Standard Number:** 60950-1
- **Voltage:** 24V