# DTE150-48SX-F-W6
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DTE150-48SX-F-W6
- **Manufacturer:** ETA
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dte150-48sx-f-w6
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dte150-48sx-f-w6#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CE, TUV, UL
- **Cord Length:** 39" (1.00m)
- **Current:** 3.13A
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C14
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 150mW
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Power DIN, 4 Pin
- **Power (Watts):** 150 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 6.69" L x 3.35" W x 1.73" H (170.0mm x 85.0mm x 44.0mm)
- **Standard Number:** 60950-1
- **Voltage:** 48V