# DTC80-12SX-W6-ND
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DTC80-12SX-W6-ND
- **Manufacturer:** ETA
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dtc80-12sx-w6-nd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dtc80-12sx-w6-nd#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, CSA, TUV, UL
- **Cord Length:** 41.34" (1.05m)
- **Current:** 6.67A
- **Efficiency:** 88%
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C14
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 60°C (With Derating)
- **Output Connector:** Barrel Plug, 7.4mm I.D. x 9.4mm O.D. x 14.4mm
- **Power (Watts):** 80 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 5.20" L x 2.72" W x 1.57" H (132.0mm x 69.0mm x 40.0mm)
- **Standard Number:** 60950-1
- **Voltage:** 12V