# DTB240150UC-P5P-FL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DTB240150UC-P5P-FL
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Battery Products
- **Subcategory:** Battery Chargers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dtb240150uc-p5p-fl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dtb240150uc-p5p-fl#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/28/87/74/288774-102-1956-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Cell Size:** 24V
- **Battery Chemistry:** Lead Acid
- **Charge Current:** 1.5A
- **Features:** Multiple Charge Modes
- **Mounting Type:** Desktop
- **Number of Cells:** 1
- **Power:** 36W
- **Size:** 2.36" L x 1.48" W x 4.65" H (60.00mm x 37.50mm x 118.00mm)
- **Termination Style:** 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12mm Female
- **Type:** Desktop
- **Voltage:** 100 ~ 240VAC