Part Number: DTB240125UC-P5P-FL Manufacturer: CUI Inc. Category: Battery Products Subcategory: Battery Chargers Product URL: https://distyparts.com/product/dtb240125uc-p5p-fl RFQ URL: https://distyparts.com/product/dtb240125uc-p5p-fl#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/28/87/69/288769-102-1951-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/28/87/73/288773-102-1955-ND.jpg Summary: DTB240125UC-P5P-FL is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by CUI Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: DTB240125UC-P5P-FL is a battery chargers from CUI Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Battery Cell Size: 24V Battery Chemistry: Lead Acid Charge Current: 1.25A Features: Multiple Charge Modes Mounting Type: Desktop Number of Cells: 1 Power: 30W Size: 2.36" L x 1.48" W x 4.65" H (60.00mm x 37.50mm x 118.00mm) Termination Style: 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12mm Female Type: Desktop Voltage: 100 ~ 240VAC Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/cui-inc Category Page: https://distyparts.com/category/battery-products/battery-chargers Canonical URL: https://distyparts.com/product/dtb240125uc-p5p-fl