# DT06R-120-N5-WA-USBC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DT06R-120-N5-WA-USBC
- **Manufacturer:** AUTEC POWER SYSTEMS
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dt06r-120-n5-wa-usbc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dt06r-120-n5-wa-usbc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 500mA
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Desktop
- **Input Type:** NEMA 5-15P
- **Output Connector:** USB C
- **Power (Watts):** 6 W
- **Voltage:** 12V