# DT012B-560-W-3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DT012B-560-W-3
- **Manufacturer:** AUTEC POWER SYSTEMS
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dt012b-560-w-3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dt012b-560-w-3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 210mA
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Desktop
- **Input Type:** IEC 320-C6
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D.
- **Power (Watts):** 12 W
- **Voltage:** 56V