# DT012B-280-S-USB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DT012B-280-S-USB
- **Manufacturer:** AUTEC POWER SYSTEMS
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dt012b-280-s-usb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dt012b-280-s-usb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 420mA
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Desktop
- **Input Type:** IEC 320-C18
- **Output Connector:** USB
- **Power (Watts):** 12 W
- **Voltage:** 28V