# DSSK50-0025B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DSSK50-0025B
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dssk50-0025b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dssk50-0025b#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/19/18/8119181-DSP45-16A-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 12 mA @ 25 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-247AD
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 510 mV @ 25 A