# DSSK38-0025BS-TRL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DSSK38-0025BS-TRL
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dssk38-0025bs-trl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dssk38-0025bs-trl#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 20 mA @ 25 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-263AA
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 480 mV @ 20 A