Part Number: DSSK20-0045AM Manufacturer: IXYS Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Arrays Product URL: https://distyparts.com/product/dssk20-0045am RFQ URL: https://distyparts.com/product/dssk20-0045am#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/81/29/71/8129710-DSSK20-0045AM-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/29/71/8129710-DSSK20-0045AM-ND.jpg Summary: DSSK20-0045AM is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by IXYS and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: DSSK20-0045AM is a diodes - rectifiers - arrays from IXYS. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 300 A @ 45 V Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Through Hole Operating Temperature: -55°C ~ 175°C Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Supplier Device Package: TO-220 Isolated Tab Technology: Schottky Voltage: 690 mV @ 10 A Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/ixys Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-arrays Canonical URL: https://distyparts.com/product/dssk20-0045am