# DSSK18-0025B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DSSK18-0025B
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dssk18-0025b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dssk18-0025b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10 mA @ 25 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-220-3
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 450 mV @ 10 A