# DSS2X81-0045B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DSS2X81-0045B
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dss2x81-0045b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dss2x81-0045b#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/03/02/8103024-VBE60-06A-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 60 mA @ 45 V
- **Diode Configuration:** 2 Independent
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** SOT-227B
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 650 mV @ 80 A