# DSP25-16AR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DSP25-16AR
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dsp25-16ar
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dsp25-16ar#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2 mA @ 1600 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Series Connection
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 180°C
- **Speed:** Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** ISOPLUS247聶
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.6 V @ 55 A