# DSI30-16A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DSI30-16A
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dsi30-16a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dsi30-16a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Vr, F:** 10pF @ 400V, 1MHz
- **Current:** 30A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 175°C
- **Speed:** Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-220AC
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.29 V @ 30 A