# DSF050J274
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DSF050J274
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dsf050j274
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dsf050j274#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.27 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized - Stacked
- **Height:** 0.315" (8.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.197" (5.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.287" L x 0.181" W (7.30mm x 4.60mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 50V