# DSEP60-12B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DSEP60-12B
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dsep60-12b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dsep60-12b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Vr, F:** 30pF @ 600V, 1MHz
- **Current:** 60A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 65 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-247
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 3.25 V @ 60 A