# DSEP30-12A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DSEP30-12A
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dsep30-12a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dsep30-12a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 30A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 40 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-247AD
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 2.74 V @ 30 A