Part Number: DSEP2X25-12C Manufacturer: IXYS Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Arrays Product URL: https://distyparts.com/product/dsep2x25-12c RFQ URL: https://distyparts.com/product/dsep2x25-12c#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/03/02/8103024-VBE60-06A-ND.jpg Summary: DSEP2X25-12C is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by IXYS and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: DSEP2X25-12C is a diodes - rectifiers - arrays from IXYS. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 250 A @ 1200 V Diode Configuration: 2 Independent Mounting Type: Chassis Mount Operating Temperature: -40°C ~ 150°C Reverse Recovery Time (trr): 15 ns Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Supplier Device Package: SOT-227B Technology: Standard Voltage: 4.71 V @ 25 A Distributor Offers: 1. Partservice | Stock: 10 | Availability: In Stock 2. ACK ELEKTRONIK | Stock: 112 | Availability: In Stock Inventory Summary: Distributor Count: 2 Total Stock: 122 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/ixys Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-arrays Canonical URL: https://distyparts.com/product/dsep2x25-12c