# DSEI2X30-10P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DSEI2X30-10P
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dsei2x30-10p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dsei2x30-10p#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 750 A @ 1000 V
- **Diode Configuration:** 2 Independent
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 50 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** ECO-PAC1
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 2.4 V @ 30 A